Revízie bleskozvodov

Pri odborných prehliadkach a odborných skúškach elektrickej inštalácie budov nesmieme zabúdať aj na ochranu budov pred nepriaznivými účinkami atmosférickej elektriny. Zariadenie na ochranu pred účinkami atmosferickej elektriny – bleskozvod musíme pravidelne kontrolovať vizuálne aj meraním. Pri OPaOS postupujeme  podľa novej STN EN 62305-3: 11/2006.

 

  • Systém ochrany pred bleskom – LPS
    Parametre systému ochranu pred bleskom (LPS) sú určené charakteristickými vlastnosťami chránenej stavby a uvažovanou hladinou ochrany pred bleskom (LPL). Norma stanovuje štyri triedy LPS(I až IV), ktoré zodpovedajú hladinám ochrany pred bleskom LPL (I až IV).
    Príklady možného zatriedenia objektov:
  1. LPL (trieda LPS) I nemocnice, banky, stanice mobilných operátorov, elektrárne, vodárne
  2. LPL (trieda LPS) II školy, supermarkety, katedrály,
  3. LPL (trieda LPS) III obytné domy, rodinné domy, poľnohospodárske objekty
  4. LPL (trieda LPS) IV objekty a haly bez výskytu osôb a vnútorného vybavenia.

 

  • Účelom odbornej prehliadky a odbornej skúšky – revízie je preukázať, že bleskozvod-zariadenie na ochranu budovy pred účinkami atmosferickej elektriny zodpovedá bezpečnostno-technickým požiadavkám noriem.

 

  • Lehoty odborných prehliadok a odborných skúšok bleskozvodov:
     
     
     

 

AKTÍVNE BLESKOZVODY (Pulsar) STN 34 1391:

Lehoty pravidelných revízií zariadení pre ochranu pred účinkami atmosferickej a statickej elektriny chránené aktívnymi bleskzovodmi.

  Normálny interval Skrátený interval
Stupeň I 2 roky 1 rok
Stupeň II 3 roky 2 roky
Stupeň III 3 roky 2 roky
Ostatné   5 rokov

 

V oblasti OPaOS bleskozvodov ponúkame nasledovné služby podľa STN 62305-1 a STN 34 1391:

  • Zhodnotenie stavu, vyhotovenia zariadenia na ochranu pred bleskom – bleskozvodu
  • Merania zemných odporov, poradenstvo v oblasti vyhotovenia uzemňovacej sústavy
  • Meranie rezistivity pôdy

Revíziu bleskozvodu je nutné vykonávať v intervaloch stanovených v Prílohe č. 8 k vyhláške č. 508/2009 Z. z. alebo bezodkladne pri podozrení zásahu bleskom


 

Napriek povinnosti zabezpečiť budovu bleskozvodom ho najmä staršie rodinné domy nemajú namontovaný. Aj stav bleskozvodov na rodinných i panelových domoch býva katastrofálny, pretože sa ich údržbe nevenuje dostatočná pozornosť. Našťastie, v súčasnosti okrem stavebných úradov vyžadujú bezchybný stav bleskozvodu aj poisťovne, takže mnoho vlastníkov pristupuje k ich oprave.

Majiteľ domu môže predovšetkým vizuálnou kontrolou posúdiť, či je oprava potrebná. Oprava je nevyhnutná vtedy, ak je prerušený niektorý so zvodov (drôt FeZn s priemerom 8 mm) od zbernej tyče k uzemňovacím tyčiam (tyč FeZn s priemerom 28 mm/2 000 mm), respektíve uzemňovacej doske. Okrem toho treba skontrolovať, či sú k bleskozvodu pripojené všetky kovové predmety umiestnené na streche (kovové olemovanie komínov, kovové odkvapové žľaby, plechové úžľabia, kovové okenné parapety a kovové súčasti strešných okien).

Ak bleskozvod zodpovedá týmto základným požiadavkám, treba na posúdenie jeho funkčnosti ešte zmerať zemný odpor.Ak uzemňovacia časť bleskozvodu zodpovedá norme, je možné prípadné nedostatky nadzemnej časti opraviť.

zdroj: mojdom.sk, TEXT: Jozef Vitališ 

Odkazy

  • autoalarmy